دهه بصیرت فاطمی

شما اینجا هستید

نهم الی نوزدهم دی‌ماه به عنوان دهه بصیرت و میثاق امت با ولایت نام‌گذاری شده است. در این دهه، اتفاقات مهم و تأثیرگذاری رخ داده است سال‌روز حرکت عظیم و ماندگار مردم ایران در ۹دی سال۱۳۸۸ در دفاع از ولایت و رهبری و محکومیت فتنه، سالگرد قیام تاریخی ۱۰دی سال۱۳۵۷ مردم ورامین، سالروز انتشار نامه الهی امام راحل به گورباچف، سالروز شهادت سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی و روز مقاومت، اربعین شهادت دکتر فخری زاده و سالروز آغاز مقابله ملت ایران با فتنه کشف حجاب، سالگرد حمله به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد و سالروز قیام خونین مردم قم در سال۱۳۵۶ از جمله وقایع و اتفاقات مهم در دهه بصیرت است.
امسال برای نخستین بار، دهه بصیرت متقارن با ایام فاطمیه گردیده است. با توجه به این‌که حضرت زهرا سلام الله علیها اولین شهیده راه ولایت بوده، لذا ایام فاطمیه فرصت بسیار مناسبی را برای بزرگذاشت دهه ولایت در اختیار تمامی فعالان فرهنگی و مذهبی قرار داده است. از این‌رو امروز بیش از گذشته باید شخصیت سیاسی و مذهبی حضرت فاطمه سلام الله علیها به عنوان یک الگوی کامل به اقشار مختلف مردم به‌ویژه نسل جوان تبیین شود. پیشنهاد می‌گردد مسئولین، سخنرانان و سایر دست‌اندرکارهای برگزاری مراسم‌های ملی و مذهبی در میان تمامی اقشار جامعه به‌ویژه هیات مذهبی، شعار محوری این ایام را بصیرت فاطمی، ولایتمداری و مقاومت علوی قرار داده و ضمن تبیین حوادث این ایام ومقاومت مردم غیور و دین‌مدار کشور را برای اقشار مختلف جامعه، بایستی آن گرامی داشته شود.
اگرچه شیوع ویروس کرونا، بسیاری از مراسم و برنامه‌های میدانی را در این مدت تحت تأثیر قرار داده است اما می‌توان برنامه‌های متعددی را با رعایت موارد و دستورالعمل‌های بهداشتی مانند سایر ایام و مناسبت‌های گذشته در طی این مدت در سطح کشور اجرا کرد.
فضای مجازی ظرفیت بسیار بالایی است که در ایام کرونایی در اختیار فعالان برگزاری مراسم قرار گرفته است و می‌توان با تولید محتواهای به‌روز و جذاب، از این ظرفیت و فرصت به نحو شایسته‌ای استفاده کرد.
لذا توصیه می‌شود فعالان فرهنگی با استفاده از ظرفیت فضای مجازی برنامه‌های قرائت ختم قرآن و صلوات و هدیه به روان پاک، حضرت زهرا سلام الله، حاج قاسم سلیمانی و شهدای هسته‌ای، برگزاری مسابقات متعدد فرهنگی، کتابخوانی، ورزشی، روشنگری و پاسخگویی به شبهات نسل جوان و دانش آموزان و… را برگزار نمایند.
همچنین می‌تواند با توجه به نذورات و کمک‌های مؤمنانه امت ولایت‌مدار با تهیه بسته‌های معیشتی و سایر کمک‌ها به اقشار تحت فشار اقتصادی کمک کرد.