کوروش وذوالقرنین

شما اینجا هستید

کوروش وذوالقرنین / حجت‌الاسلام دکترسیدعلی حسنی
در ادامه سلسله نشست‌های دفتر ارتباطات فرهنگی، موضوع " کوروش و ذوالقرنین" توسط حجت الاسلام و المسلمین دکترسیدعلی حسنی؛ عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) روز جمعه ششم آذر ارائه گردید.
ایشان در ابتدا با اشاره به آیات 83 تا 98 سوره کهف به تبیین شخصیت ذوالقرنین و اقدامات وی پرداخت و افزود: "در این آیات لشکرکشی او، امداد خداوند، خصوصیاتی مانند رافت و مهرانی و عدالت‌ورزی، ایمان به خداوند و ساخت سد آهنی و مسی برای جلوگیری از یوروش یاجوج و ماجوج مطرح شده است".
ایشان در ادامه به بررسی شخصیت ذوالقرنین در روایات اهل سنت و مورخان و تفاسیر شیعی پرداخت و دیدگاه‌های  مختلف در باره‌ی مصادیق "ذوالقرنین"  را بررسی کرده و نظرات هفتگانه را در این خصوص را ذکر کرد و بیان کرد که پادشاه چین، پادشاه آشور، فریدون(پنجمین پادشاه ایران)، اسکندر مقدونی(حاکم یونانی)، پادشاهان یمن، یکی از پادشاهان کهن سومر و در نهایت کوروش را از جمله افرادی هستند که بر ذوالقرنین تطبیق داده شده‌اند.
عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به سخن علامه طباطبایی در تفسیر المیزان گفت: "مرحوم علامه طباطبایی(ره) صرفا نظر ابوالکلام؛ به عنوان اولين نويسنده‌ای كه کوروش را  مصداق ذوالقرنين می‌داند را به همراه ادله آن، نقل قول کرده و سپس نظر خود را جداگانه بیان می‌کند."
دکتر حسنی ضمن تردیدآمیز بودن دیدگاه ابوالکلام درباره خداپرستی کوروش افزود: "تنها سند این سخن کتاب مقدس است که در آن دلائل قابل‌پذیرش نیست؛ بلکه بر اساس منشور کوروش، وی بت‌پرست بوده است. در نتیجه نمی‌توان مصداق ذوالقرنین را که قرآن او را به ایمان و خداپرستی توصیف کرده، کوروش دانست".
شما می‌توانید کامل این سخنرانی را در اینجا ملاحظه فرمایید
مشاهده فيلم كامل در اینجا