نكاتي درباره برجام و رفع تحریم‌ها (1)

شما اینجا هستید

مروری بر گذشته‌ها
مذاکرات هسته‌ای از سال82 تا 94 شروع شد. شروع و ختم آن با روحانی و ظریف و مسئولين تيم مذاكره كننده دكتر لاريجاني و بعد دكتر جليلي بود. البته آن زمان طرف مذاكره فقط سه كشور اروپايي آلمان، انگليس و فرانسه بودند.
محصول مذاكرات 22ماهه (از سال‌هاي82 تا 84)، به گفته آقاي روحاني در كتاب «امنيت ملي و ديپلماسي هسته اي»، تقريبا "هيچ" بوده است.
وي در ص580و581 اين كتاب در نامه‌اي كه به البرادعي مسئول آژانس انرژي اتمي، مي‌نويسد، ضمن يادآوري همكاري با آژانس انرژي اتمي در تعليق داوطلبانه غني‌سازي اورانيوم طي 20ماه گذشته(يعني از ماه‌هاي آغازين مذاكره)، آورده است: «متاسفانه در مقابل اگر نگويم هيچ، ايران، مابه‌ازاي بسيار اندكي دريافت كرد».
بعد از اين نامه، عليرغم همكاري‌هاي گسترده ايران، آن‌ها وقاحت را به نهايت رسانده و پيشنهاد تعطيلي صنعت هسته‌اي ايران را مي‌دهند و حتی در وقاهت به این هم بسنده نکردند و گفتند: نگران متخصصين هسته‌اي خود نباشید! ما براي آن‌ها شغل ديگري ايجاد مي‌كنيم! آقاي روحاني در پاسخ به این پیشنهاد مي‌نويسد: «در مجموع پيشنهاد مذكور در زمينه تقاضاها از ايران بسيار طولاني، اما در مورد پيشنهادهاي ارائه شده به ايران به طور مضحكي كوتاه و نارسا مي‌باشد. فقدان هرگونه تلاش براي ايجاد ظاهري متوازن، اين پيشنهاد را به دستور استعماري كاپيتولاسيون شبيه مي‌سازد. پيشنهاد ياد شده توهيني به تمام ملت ايران است كه سه كشور اروپايي بايد به خاطر آن از ملت ايران پوزش بطلبد».