اجازه تنفس به ایران

شما اینجا هستید

آمریکا شناسی
 اجازه تنفس به ایران
آیا می‌توان با توجه به تجربه تاریخی گفت که دموکرات‌ها به ایران اجازه تنفس می‌دهند اما جمهوری‌خواه‌ها پا را بر گردن و گلوی ایران گذاشته‌اند؟ اگر بخواهیم بین بد و بدتر اننخاب کنیم، کدامیک را ترجیح بدهیم؟
در سال2008 آقای بایدنِ دموکرات، معاون اوباما بود و در مناظرات انتخاباتی که بین معاونین نامزدها برگزار می‌شد، شرکت می‌کرد. ایشان مهم‌ترین حمله‌اش به دولت بوش این بود که چرا تحریم‌های شما کم است و به ایران فشار کمی وارد می‌کنید؟ هم بایدن و هم اوباما به بوش می‌گفتند ایران را مهار نکردید و باید تحریم‌های بیشتری اعمال می‌کردید؛ و بوش هم معتقد بود که ما بیش از این نمی‌توانستیم کاری کنیم.
دولت اوباما «فلج کننده‌ترین تحریم‌ها» را وارد ادبیات سیاسی آن کشور کرد. امروز نیز کسی مثل آنتونی بلینکن (مشاور سیاست خارجی بایدن) در مورد فشار حداکثری ترامپ می‌گوید: بد نبوده و ایران را کنترل کردیم و اگر ما وارد کاخ سفید شویم، همین مسیر را ادامه می‌دهیم. و این‌طور نیست که با یک ctrl+z  به عقب برگردیم و هر آن‌چه ترامپ انجام داده لغو کنیم. در واقع بایدن دموکرات، همان ترامپ  است به اضافه یک سری اقدامات دیگر! وی اخیرا به گفته CNN ، از "اقدامات هوشمندانه" علیه ایران صحبت کرد؛ یعنی باید بازیگران دیگری را وارد ایران کنیم و در مواردی با فشار و در مواردی با روابط دیپلماتیک اقدام کنیم.
برخی در داخل ایران گمان کرده‌اند دموکرات‌ها به ایران "اجازه تنفس" می‌دهند و این امیدواری در مطبوعات ایران و برخی مسئولین به وضوح دیده می‌شود؛ در حالی که این اجازه تنفس نهایتا تا انتخابت 1400 وجود دارد تا بتوانند در این فرصت اگر کسی روی کار آمد که خواهان گفتگو و مذاکره با آمریکا شد، بتوانند از این فرصت استفاده کنند و امتیازات بیشتری از ایران بگیرند. از همین رو ممکن است بایدن بگوید: به برجام باز می‌گردم یا بدون پیش‌شرط، گفتگو  کنیم که آیا برجام ما برجام 2015 باشد یا برجام 2020؟
نکته دیگر این‌که ما معنای "اجازه تنفس" را در حد فاصل یکسال پس از برجام (در دولت اوبامای دموکرات) تا زمانی که ترامپ جمهوری‌خواه به کاخ سفید وارد شد، دیدیم و تجربه کردیم. تحریم‌های بانکی و تجارت بین‌المللی، لغو نشد. اوباما و جان کری نیز اعتراف کردند تا اندازه‌ای می‌توانیم کنترل کنیم و شما یعنی دولت ترامپ، باید قدم‌های بعدی را بردارید.
پس اجازه تنفس یک خیال خام بیش نیست و با توجه به تجربه تاریخی و سیاست‌های کلان آمریکا، معنای آن واضح و مشخص است.