آمریکا با دموکراسی اداره نمی‌شود

شما اینجا هستید

آمریکا شناسی
آمریکا با دموکراسی اداره نمی‌شود
تفاوت دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه زیاد نیست. اشتباه ما این است که فکر می‌کنیم آمریکا با دموکراسی اداره می‌شود؛ در حالی که سیستم آمریکا اولیگارشی است. در واقع حکومت پول و ثروت است. احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه عملا نماینده اولیگارشی هستند. اولیگارها با پول دادن به جریانات سیاسی و رسانه‌ها، به قدرت می‌رسند.
یکی از نکات جالب این است که زمانی که حزب دموکرات، از قشر کارگرها حمایت می‌کرد، ولی از دهه نود این حزب نیز به اولیگارشی پیوستند و به‌گونه‌ای در انتخابات2016 روشن شد که بسیاری از کسانی که قبلا دموکرات بودند و به کارگرها رای می‌دادند، به ترامپ جمهوری‌خواه رای دادند.
لذا طرح این موضوع که حزب دموکرات و جمهوری‌خواه تفاوت دارند، یک بازی سیاسی است که رسانه‌های آمریکایی مطرح می‌کنند. برای پی بردن به ضعف باید به لایه‌ها و پشت‌پرده این احزاب پرداخت.
شاید گفته شود که بالاخره این دو حزب با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که نسبت به سایر احزاب تمایزات و برتری‌هایی دارند. اما مهم آن است که بدانیم حاکمیت آمریکا، اولیگارشی است و سایر تصورات
نوعی بزک دموکراسی است.
واقعیت این‌که سیستم آمریکا به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهد فردی بیاید که تمرکز و تراکم قدرت و ثروت آمریکا را که در دست یک درصد آمریکاست به خطر بیندازد. خود ترامپ به عنوان کسی که می‌گفت قهرمان فقرا هستم، یک میلیاردر بلکه ترلیاردر است.  در آمریکا از سال2008 رسما اعلام شد که محدودیتی برای پول دادن به کاندیداها مانعی ندارد و همه می‌دانند هزینه نامزدی ریاست جمهوری و یا مسئولیت‌های استانی، باید از پولدارها و ثروتمندان تامین شود.. حال ممکن است این پولدارها تفاوت‌های فکری با هم داشته باشند و مثلا یکی پولدا طرفدار حقوق زنان و دیگری ظلم به زنان باشد؛ ولی همگی در اصل سیستم اولیگارشی و سرمایه‌داری مشترکند.