چند نکته انتخاباتی

شما اینجا هستید

چند نکته انتخاباتی
 
نکته اول: کسانی که به صحنه انتخابات ورود کرده‌اند چند دسته‌اند:
برخی به دنبال فتنه‌گری هستند و می‌خواهند از صحنه آزاد انتخابات استفاده کرده و کشور را به هم بریزند. مانند آقای احمدی‌نژاد که با جمعیت وارد ستاد انتخابات شد و ثبت نام کرد! یعنی من پشتوانه و عقبه مردمی دارم. اخیرا در مصاحبه ای اعلام کرد من "لیبرال دموکرات" هستم. البته باید گفت خوشبختانه شرایط کشور برای فتنه ای که اینان در سر دارند، فراهم نیست.
دسته دیگر برای مشهور شدن و دیده‌شدن آمده‌اند تا بعدها از این ثبت نام، به عنوان رزومه استفاده کنند.
دسته دیگر، برای گرفتن پست و مقام ورود کرده‌اند که اگر رای هم نیاوردند، بتواند در حد وزارت مطرح شوند و مسئولیتی بگیرند.
دسته دیگر، نامزدهای پوششی هستند و روشن است که آمده‌اند تا به دیگر نامزدها کمک کنند و در دقیقه نود انصراف دهند. مانند آقای جهانگیری که برای کمک به لاریجانی آمده است.
دسته آخر نیز، نامزدهای اصلی هستند که آمده‌اند که رای بیاورند و بتوانند رئیس جمهور شوند. مانند آقای رئیسی و لاریجانی و...
برخی دیگر، به دنبال دوگانه‌سازی در مقابل لاریجانی و رئیسی هستند. تا آقای رئیسی را به حاشیه ببرند. برای این‌که بتوان در این موضوع به طور قاطع نظر داد، باید منتظر نتایج تایید صلاحیت‌ها باشیم تا ببینیم افرادی که به این منظور وارد صحنه شده‌اند، می‌توانند به خواسته خود برسند یا خیر؟
نکته دوم: آقای لاریجانی با شعار خاص "نه چکش نه کلید" وارد شده است. یا می‌گوید "پادگانی نیستم دادگاهی نیستم و..." آقای لاریجانی به دنبال این است که آقای رئیسی را نماد "چکش"، آقای سعید محمد و دهقان و... را نماد "پادگان" و آقای جهانگری را هم نماد "کلید" معرفی کند. در واقع آقای لاریجانی می‌گوید: من هیچکدام نیستم. در حالی که خود وی فرزند سپاه است. اخوی او رئیس قوه قضاییه بوده و هشت سال پشتوانه کلید روحانی بوده است. اما در هر حال چنین دوگانه‌سازی‌هایی ممکن است از سوی برخی دیگر نامزدها رخ دهد که باید هوشیار باشیم.
نکته سوم: حجاریان به عنوان ایدئولوگ اصلاح‌طلبان و از اعضای فعال حلقه کیان در دهه70، پیش از این گفته بود ما توانستیم از‌ آخوند شکم گنده عمامه سفید، که هیچ جذبه‌ای نداشت، "روحانی" بسازیم و به ریاست جمهوری بفرستیم! از این آدم خشن هم می‌توانیم چهره جذابی بسازیم و به ریاست جمهوری بفرستیم. منظورش این بود که می‌تواند با جنگ روانی و رسانه‌ای، گنجشک را رنگ کنند و به جای قناری بفروشند!
نکته چهارم: اخیرا مساله دولت سوم روحانی مطرح شده است. به این صورت که اگر آقای لاریجانی بخواهد به نفع آقای جهانگیری؛ یا جهانگیری به نفع اقای لاریجانی کنار برود، دولت سوم روحانی شکل می‌گیرد. اخیرا شعار دولت سوم خاتمی را مطرح کرده‌اند! یعنی کار لاریجانی به جایی رسیده که دولت سوم خاتمی می‌خواهد با لاریجانی شکل بگیرد! باید گفت یا شما دستتان خالی شده یا لاریجانی خیلی چپ شده است!  به نظر می‌رسد این افراد، نسبت به پیروزی نا امیدند و می‌گویند دیگی که قرار نیست برای ما بجوشد، بگذار کله سگ در آن بجوشد! یعنی حالا که قرار نیست رای‌آوری داشته باشیم، مشارکت مردم را کاهش دهیم. اینان در گذشته از ماه‌ها قبل توانسته بودند با فریب مردم سبد رای خود را پر کنند. اما اینک در آستانه انتخابات دارند به مردم فشار می‌آورند. قیمت نان و ماشین و روغن خوراکی و... را گران کردند. یعنی اگر می‌خواستند مردم را جذب کنند، به طور طبیعی باید ارزان می‌کردند که مردم را جذب کنند. اما این کار را هم نکردند و بلکه بالعکس می‌خواهند مردم را از مشارکت در انتخابات بازدارند. در واقع با فشاری که به زندگی مردم وارد می‌کنند، حضور بدنه خاکستری و انقلابی را در پای صندوق‌ها کاهش می‌دهند. تجربه نشان داده به این امر بسنده نکرده و در روزهای آخر انتخابات، با جنگ روانی و رسانه‌ای، حامیان خود را پای صندوق آورده و نامزد مورد نظر یا اجاره‌ای آن‌ها رای می‌آورد.
صوت این تحلیل را می توانید در اینجا بشنوید
fvhd ak\\\\\