چرا وارد نزاع افغان ها نشویم؟!

شما اینجا هستید

چرا وارد نزاع افعان‌ها نشویم
محمدعلی لیالی
بر اساس شواهد و قرائن موجود و تحلیل کارشناسان بین‌المللی، سزاوار است ایران وارد نزاع افغان‌ها و تصرف شهرهای افغانستان توسط نیروهای طالبان نشود؛ به چند دلیل :
گرچه پیدایش طالبان از استخبارات و ستادهای اطلاعات و  عملیات پاکستان و عربستان و آمریکا بود، اما طالبان دچار تغییر و تحولاتی شده که امروز در مقابل آمریکا و پاکستان و عربستان قرار گرفته است.  تا جایی که آمریکایی‌ها، داعش و النصره را بر اساس عدم‌همراهی طالبان با سیاست‌های آمریکا تاسیس کردند و  طالبان و طالبانی‌ها، ذاتا رقیب داعش بودند و هستند.
نکته دیگر این‌که طالبان هرچند در گذشته تندروی‌هایی داشت، اما امروز عرصه سیاست‌ورزی را تجربه می‌کند و پس از بیست سال به اردوگاه روسیه و ایران و قطر و ترکیه برگشته است.
از طرفی طالبان، اهل سنت افغانی و پاکستانی و حنفی ( احناف) و صوفی هستند؛ ذاتا و از نظر فکری تعارضی با شیعه و شیعیان ندارند. طالبان در فتوحات جدید به شیعیان تعرضی نکرد و خط قرمز ایران در عدم‌تعرض به شیعیان را حفظ کرد .
امروز  تمام مرزهای ایران و افغانستان در اختیار طالبان است و طالبان پشتون، هشتاد در صد اهل سنت افغانستان را همراه دارند. طالبان خوب یا بد، واقعیتی است که هشتاد درصد افغانستان را بدون جنگ و درگیری فتح کرده و تنها کابل و ایالات شمال هزاره جات و شیعیان باقی مانده‌اند. از همین‌رو معتقدیم نباید شیعیان باقی مانده را به مسلخ و قربانگاه طالبان و دولت افغانستان فرستاد.
امروز  آمریکا به دنبال جایگزینی داعش جای طالبان است. در رقابت آمریکا ، عربستان و تا حدودی پاکستان با ایران و روسیه و قطر و ترکیه و چین کدام جریان پیروز می‌شود؟ طالبان و یا داعش و یا دولت غرب‌گرا ی آمریکایی؟  دولت غرب‌گرا و غرب‌گدای کرزای و اشرف غنی و عبدالله، سکولار و لیبرال و منفور مردم افعانستان هستند. باید گفت مردم افغانستان نگران داعش و غرب و آمربکا هستند. بنار براین جریانی که باقی می‌ماند و مردم به‌دنبال آن هستند، طالبان می‌باشد.
در ایران متاسفانه اصلاح‌طلبان و لیبرال‌ها نگران حکومت طالبان در افعانستان هستند! تاج زاده و عبدی و علوی‌تبار برای پیروزی طالبان در افغانستان اعلام عزای عمومی کردند.
در این‌که موضوع نظام جمهوری اسلامی ایران در روی  کار آمدن طالبان چیست و آیا باید از آن استقبال کنیم و وارد  نزاع برادرکشی نشویم، باید منتظر تشخیص کارشناسان قوای نظامی و سردار قاآنی بود. چون سپاه قدس تحت فرماندهی کل قوا؛ مقام معظم رهبری مدظله العالی، مسئول امنیت ایران اسلامی در  منطقه است.