سیطره تمدن غربی در زمانه انقلاب اسلامی

شما اینجا هستید

 سیطره تمدن غربی در زمانه انقلاب اسلامی
سلسله سخنرانی های کانون طلوعِ دفتر ارتباطات فرهنگی (وابسته به موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)) به مناسبت ایام الله دهه فجر و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، با موضوع زمانه انقلاب اسلامی و با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالمجید اشکوری(استاد فسلفه سیاست) برگزار شد.
حجت الاسلام اشکوری در آغاز سخنان خود با اشاره به احساس عقب افتادگی در بین مردم به ویژه اغلب متفکران پیش از انقلاب، گفت: «برای ایشان دو سوال ایجاد می شود: علت عقب افتادگی چیست؟ و اینکه چگونه می توان از عقب افتادگی خارج شد».
با اشاره به علل سه گانه عقب افتادگی یعنی جهل و استعمار و استبداد، گفت: «هیچکس در آن دوره احساس پیشرفت ندارد. بلکه آنچه احساس می کند این است که کشور عقب افتاده ایم و این امر در حوزه های مختلف در حال افزایش است و این حاکم بر متفکران آن دوره است».
استاد و تحلیلگر مسائل سیاسی در ادامه با اشاره به نگرش امام و ورود ایشان به عرصه سیاست گفت: «اما حضرت امام بر خلاف غالب متفکران آن دوره، دوران پیش از انقلاب اسلامی را دوران انحراف بشریت می دانست نه عقب ماندگی؛ از همین نوع سوال و پرسش های ایشان به علل انحراف و راه نجات از انحراف بازگشت می کند. طرح همین سوال حضرت امام سوال متفکرین را نیز تغییر داد و همین امر موجب شکل گیری انقلاب اسلامی گردید.»
ایشان با اشاره به دیدگاه امام خمینی(ره) به انحراف بشریت از دو عنصر دین و قرآن به عنوان برنامه نجات بشریت و عنصر امامت و رهبری به عنوان برنامه ساختار نجات بخش، مردم را به این دو امر دعوت کردند.
حجت الاسلام اشکوری با اشاره به علل مشکلات امروز، آنها را ناشی از غفلت و جدایی از دو عنصر برنامه ساز و ساختار ساز دانست و بازگشت به آنها را موجب رشد و پیشرفت و رهایی از جهل و استعمار است.
عضو کانون طلوع موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در ادامه به بعد بین الملل انقلاب اسلامی پرداخت و زمانه انقلاب را، زمانه سیطره فرهنگ و تمدن غرب جدید(لیبرالیسم) بر جامعه جهانی دانست و گفت: «مراد از سیطره یعنی غرب توانسته منظومه فکری متعلق به خود را تولید کرده به جامعه معرفی کرده و به آنها بقبولاند؛ در حالی که غرب اصلا اجازه نمی دهند نظریه دیگری تولید و توزیع شود».
ایشان با اشاره به سیطره غرب در حوزه مفاهیم ارزشی و ساختاری، گفت: «غرب مفاهیم ارزشی تولید کرده و آن در جهان معیار ارزیابی قرار داده است. از همین رو انقلاب ما که قصد اجرای احکام اسلامی را دارد، در تفکر غربی مغایر با حقوق بشر غربی دانسته می شود و مورد اعتراض قرار می گیرد و درصدد حذف آن بر می آیند».
همچنین با اشاره به سیطره ساختاری، به کشور عربستان و نهادهای حقوقی مانند شوای عالی امنیت بین الملل، سازمان ملل، بانک جهانی، سازمان بهداشت جهانی و... اشاره کرد و گفت: «در واقع زمانه انقلاب اسلامی، زمانه ای است که غرب در حوزه های قدرت نرم و سخت، سیطره یافته است. نجات چنین جامعه ای از انحراف، یعنی شکستن سیطره غرب و زیر سوال بردن آن منظومه فکری که در واقع از بین بردن تمام هویت غرب است.»
ایشان با اشاره به چالش کشیده شدن غرب با ایجاد علامت سوال در مقابل ارزشها و ساختارهای تمدن غرب توسط امام راحل(ره) و انقلاب اسلامی، افزود: «تمدن غربی با تزلزل روبرو شده و البته که مبارزه و مقابله با این سیطره، نیازمند جهاد و صبر و استقامت است که حضرت امام در وصیت نامه خود، به چنین مردمی که انحراف را شناخته و به مسیر اصلی خود بازگشته اند و راه تحقق آن را استکبار ستیزی دانسته اند، افتخار می کنند.»