راستی‌آزمایی و عهدشکنی آمریکایی‌ها

شما اینجا هستید

آقای رییس جمهور!
مگر بارها عهدشکنی آمریکایی‌ها را راستی‌آزمایی نکردید؟!
رئیس‌جمهور اخیرا در اظهارات خود به موضوع بازگشت آمریکائی‌ها به برجام و راستی‌آزمایی اقدامات جبرانی آن‌ها گفت: «هر روز که شما به تعهدات خود برگردید ما همان روز به عین برجام برمی‌گردیم. برجام هرچه گفته ما همان را انجام می‌دهیم به شرطی که شما برگردید و ما ببینیم که واقعی است یعنی در عمل، نه در زبان، ما راستی‌آزمایی کنیم که این راستی‌آزمایی هم زمان نمی‌برد. برخی بلد نیستند می‌گویند راستی‌آزمایی زمان می‌برد! با وزرا برنامه‌ریزی کردیم که هروقت تایید کردند نفت را راحت می‌فروشد، بانک مرکزی به منابعش دسترسی پیدا کرد و راحت جابجا کرد دسترسی راحت شده.»
یادم می‌آید درآغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، در حالی که عراق با اشغال سوسنگرد و بستان و حمیدیه تا کارخانه نورد اهواز آمده بود و نیروهای عراقی در کنار کرخه نزدیک شوش مستقر شده بودند امام خامنه‌ای که آن روزها عضو شورای عالی دفاع بودند گزارشی از نفوذ دشمن به عمق خاک ایران داده بودند؛ ولی بنی‌صدر رییس جمهور غرب‌گرای وقت ایران که مقام فرماندهی کل قوا نیز به عهده داشت، در صحنه تلویزیون ظاهر شد،‌ ضمن تکذیب گزارش حضرت آقا، گفت ایشان تخصص ندارند صدای توپ خودی را با صدای توپ عراقی‌ها اشتباه گرفته است! ولی بعدا معلوم شد کسی که در کاخ ریاست جمهوری نشسته بود و از دور منطقه جنگی را رصد می‌کرد به خطا رفته بود، عراق واقعا این مناطق را به اشغال در آورده بود.
حالا بعد از گذشت 40سال از آن ماجرا باز هم رییس جمهوری که از داخل کاخ سعدآباد و از پشت شیشه ضد گلوله ماشینش کشور را اداره می‌کند گزارش تخصصی مرکز پژوهش‌های مجلس را که گفته است راستی‌آزمایی 3ماه تا 6ماه طول می‌کشد، غیرکارشناسانه دانسته و‌ گفته است «این راستی‌آزمایی هم زمان نمی‌برد؛ برخی بلد نیستند می‌گویند راستی‌آزمایی زمان می‌برد»!
آقای رییس جمهور! مگر تاکنون بارهاعهدشکنی‌های آمریکایی‌ها را راستی آزمایی نکرده‌اید؟! مگر نمی‌دانید بستن یک قرارداد نفتی تا رسیدن کشتی به مقصد و تحویل آن و دریافت پول آن حداقل 2 الی 3ماه طول می‌کشد؟ بر فرض که طرف غربی به خاطر علاقه و اعتماد به شما،‌ به هنگام حرکت کشتی پول آن را نیز واریز کند، از کجا اطمینان دارید که این گونه داد و ستد‌ها ادامه خواهد یافت؟ مگر آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها در قرارداد فروش ایرباس و بویینگ بعد از تحویل یکی یا دوتا ایرباس،‌ عهد شکنی نکردند؟ و یک طرفه قرارداد را لغو نکردند؟ مگر شرکت‌های نفتی آمریکایی و اروپایی بعد از قرارداد شل و توتال،‌ عهدشکنی نکردند؟ آیا باز هم می‌خواهید یک ساعته راستی آزمایی کنید؟!