جایگاه کارشناسی در ولایت فقیه

شما اینجا هستید

جایگاه کارشناسی در ولایت فقیه استاد روانبخش
دفتر ارتباطات فرهنگی وابسطه به مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، در راستای بصیرت‌افزایی و پاسخ به ‏شبهات مطرح در میان افکار عمومی به‌ویژه جوانان،  اقدام به برگزاری سلسه  نشست‌های علمی فرهنگی ‏توسط کانون طلوع نموده است.‏       
در ادامه اين نشست‌ها، حجت‌الاسلام و المسلمین دكتر روانبخش، عضو هیئت ‏علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) موضوع «جايگاه كارشناسي در ولايت فقيه» را مورد بحث و بررسي قرار دادند. 
حجت‌الاسلام روانبخش با اشاره به جایگاه ولی فقیه در منظومه فکری شیعه، و نیز اشاره به اصل تنزل تدریجی و اطاعت از نائب عام امام در صورت عدم‌دسترسی به معصوم، و نیز اختیارات متناسب با مسئولیت در ولی فقیه برای اداره جامعه، به شبهات مربوط به گفتار و سیره مقام معظم رهبری در مساله واکسیناسیون پرداختند.
ایشان با اشاره به بحث عدم‌عصمت در ولی فقیه گفتند: علی رغم احتمال اشتباه و خطا در غیرمعصوم و این‌که خداوند و معصومین(ع) راضی به ظلم و بی‌نظمی و هرج مرج و حکومت طاغوت نیستند و دستور به اجتناب از طاغوت داده‌اند، راهی جز رجوع به فردی که اسلام‌شناس و عادل و باتقوا و مدیر و مدبر باشد، نمی‌ماند.
استاد روانبخش در ادامه سخنان خود به مساله احتمال خطا و اشتباه در ولی فقیه پرداخت و با تفکیک خطای فاحش از غیرفاحش، راه‌حل اختلافات کارشناسی را بنابر نظر حضرت امام(ره) و سیره فقهای عظام، رجوع به نظر اکثریت کمی و کیفی کارشناسان دانسته و اطاعت از آنان را امری عقلی دانست.
ایشان همچنین با اشاره به این‌که احتمال خطا و اشتباه در ولی فقیه موجب می‌شود که دیگر مساله "اطاعت" در منظومه مباحث فقهی و اخلاقی و سیاسی معنا ندارد، محصولی جز هرج و مرج نخواهد داشت.
عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در پایان با اشاره به نظریه سخره‌آمیز و سخیف تقیه‌ای بودن و ارشادی بودن و تحمیلی بودن مواضع و رفتار مقام معظم رهبری در بیماری کرونا و مساله واکسیناسیون، گفتند: این مفاهیم را هرگونه تحلیل کنیم، راه آن مقابله و مخالفت با ولی فقیه نیست.
فایل صوتی این سخنرانی را در اینجا می توانید ملاحظه کنید
فایل تصویری این سخنرانی را در اینجا می توانید ملاحظه کنید