الگوهاي بصيرت در تاريخ معاصر

شما اینجا هستید

الگوهای بصیرت در تاریخ معاصر
در ادامه سلسله سخنرانی های کانون طلوع وابسته به دفتر ارتباطات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مهدی ابوطالبی(عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)) به معرفی الگوهای بصیرت در تاریخ معاصر پرداخت.
ایشان در آغاز سخنان خود با اشاره به مفهوم بصیرت و ضرورت آن برای نجات از فتنه ها، شیخ فضل الله نوری را به عنوان نمونه ای از عالم بصیر اشاره کرد و گفت: "ایشان  به دلیل شناخت رجال سیاسی زمان خود، توانست خط انحراف را شناسایی کند؛ برخلاف علمای دیگر که یا شخصیت ها را نمی شناختند یا از عملکرد آنان اگاهی نداشتند، نتوانستند مانند شیخ فضل الله عمل کنند".
ایشان با اشاره به فتنه غربگرایان در دوره شیخ فضل الله نوری که منجر به شهادت ایشان شد، گفت: شیخ فضل الله در مقابل علمای معترض می فرمود: "اینان در مجلس و مطبوعات به دنبال زدن دین هستند و با بصیرتی که داشتند فرمود: در همان سال ها فرمود: اینان اگر قدرت بگیرند چادر از زنان خواهند کشد. و این امر سی سال بعد محقق شد و برخی از علمای آن زمان بعد از شهادت شیخ از کوتاهی خود با عبارت سرکه انداختیم شراب شد، اظهار پشمانی کردند"
استاد تاریخ معاصر، مرحوم آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی را نمونه دیگری از عالمان بصیر زمانه دانست که در نهضت ملی شدن نفت، به مصدق نسبت به کودتا هشدار داده و بر عدم اعتماد به آمریکا و انگلیس تاکید داشت.
ایشان در ادامه به یکی از عوامل بصیرت بخش اشاره گرد و گفت: "یکی از عوامل بصیرت بخشی، تجربه های تاریخی است".
استاد ابوطالبی بعد از اشاره به الگوی سوم یعنی حضرت امام خمینی(ره)، به الگوهای بصیرت بعد از انقلاب اشاره کرد و با گرامی داشت شهید مطهری و علامه مصباح افزود: "از جمله اقدامات علامه مصباح راه اندازی طرح ولایت بود که نه منفعلانه، بلکه فعالانه به حرکت خود ادامه داده و شبهات گذشته و روز می پردازد. و حقیقتا شخصیت آیت الله مصباح(ره) و اقدامات ایشان، مصداق "لايَحْمِلُ هَذَا الْعَلَمَ إِلَّا أَهْلُ الْبَصَرِ وَ الصَّبْر" بود".
عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در پایان به شهید سلیمانی اشاره کرد و او را الگوی صحیح بصیرت دانست که همواره از انقلاب و رهبری دفاع می کرد و مطالعه وصیت نامه ایشان می تواند بصیرت جوانان را افزایش دهد.
لينك مشاهده فيلم:
https://www.aparat.com/v/0mWrA