استکبار ستیزی؛ چرا و چگونه؟!

شما اینجا هستید

استکبار ستیزی؛ چرا و چگونه؟! سخنران دکتر قاسم روانبخش
 
دفتر ارتباطات فرهنگی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در ادامه سلسله نشست‌های فرهنگی کانون طلوع، موضوع " استکبارستیزی؛ چرا و چگونه" را با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین دكتر قاسم روانبخش(عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)) در پنجشنبه 13آبان1400 برگزار کرد.
ایشان ضمن اشاره به مساله استکبار و استضعاف پیش از انقلاب و ورود فرهنگ قرآنی در ادبیات سیاسی انقلاب اسلامی، به استکبار و استکبار ستیزی در قرآن اشاره کرد.
استاد روانبخش، در ادامه ضمن واژه شناسی و تبیین مفهوم استکبار و استضعاف و ارزشی شمردن این دو مفهوم، به راه‌های مستقیم و غیر مستقیم مبارزه با استکبار از جمله خروج از استضعاف پرداخت. ایشان نمونه موفق این مبارزه را، سیره سیاسی امام  در برخورد با آمریکا در عصر حاضر عنوان کرد و افزود: "امام خمینی با مخالفت‌های خود و بیدار کردن مردم، نشان داد که  قدرت آمریکا پوشالی است" و در ادامه به نمونه‌هایی از موفقیت‌های ایران در مبارزه با استکبار و مقابله با آمریکا و انگلیس پرداخت.
وی در بخشی از سخنان خود نیز گفت: "پیشرفت و رشد انسان‌ها در مبارزه با مظاهر استکبار است. که در عصر حاضر امام با تشجیع مستضعفان و توجه به توانایی و قدرت الهی آن‌ها، ضعف مستکبران را تبیین نمود. و فرمود: هر چه فریاد دارید بر سر امریکا بکشید. امریکا شیطان بزرگ است و ما نمی‌توانیم با افرادی که خوی استکباری دارند کنار بیاییم." وی در ادامه افزود: اگر مبارزه نکنیم باید در فقر و عقب ماندگی و استضعاف و عدم‌پیشرفت بمانیم. لذا بر اساس آیه شریفه "وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّكُمْ "(انفال/60)، باید در همه عرصه‌های سیاسی و اجتماعی و امنیتی و علمی و اقتصادی و... قوی شویم. وقتی بعد از انقلاب مکرر به آمریکا سیلی زده و او را تحقیر کردیم، کشورهای هم‌پیمان و ریزه‌خوار آمریکا حساب خود را خواهند کرد. آن وقت می توانیم بر اساس چشم انداز 1404، در منطقه اول باشیم."
شما می توانید این سخنرانی را اینجا ملاحظه فرمایید